Recepty od našich babiček

Zahrada a hospodářství vyžadují čas. V průběhu let docházíme k tomu, že veškeré zpracování sklizně chceme řešit s minimálními energetickými náklady – eliminujeme zmrazování, upřednostňujeme postupy, které používaly naše babičky.

Bylinky, které se dají použít při vaření omáček a polévek, nakládáme do soli. Některé sušením ztrácejí aroma i vůni. Zmrazování a udržování v mrazáku kdysi nebylo možné, známe staré ověřené postupy, nakládáme do soli. Bonus pro maminky a babičky – děti to náramně baví! 

Kopr v soli

Nať kopru sklízíme dokud je hustá – než vyžene stonky na květ. Propláchnutou necháme osušit (nejlépe přes noc na utěrce), nasekáme a střídavě se solí – vrstva kopru, lžička soli – protřepat – vkládáme do skleničky se šroubovacím víčkem. Průběžně setřepáváme, slehává se, plníme cca 1 cm pod víčko. V chladu a temnu vydrží do příští sezóny.

Stejný postup, jako při nakládání kopru, použijeme i při nakládání dalších bylinek. Například:

Petržel v soli

Libeček v soli

Celerová nať v soli

Pažitka v soli a oleji

Sklizeň, omytí a osušení a plnění do skleniček stejné jako u kopru a petrželky.

Setřepaný obsah skleničky zalijeme kvalitním olejem. Uskladnění v temnu a chladnu.

Příprava sirupu

Na 1l odvaru – výluhu (kytice šalvěje nebo jiných bylinek se přelije horkou vodou, nechá se přes noc vyluhovat), výluh scedit, na 1 l přidáme 1kg cukru a  1 větší čajovou lžičku kyseliny citronové – svaříme, před plněním ochutnat s vodou, horké plnit do lahví, uzavřít šroubovacím víčkem, nezavařuje se. Z 5 l výluhu a 5 kg cukru s přidáním kyseliny citronové je rovných 7,5 l sirupu = 10 lahví 0,75 l.

Ověřeny jsou sirupy:

Alojovka, bezovka,  borovicovka, fenyklovka, fialkovka, levandulovka s růží,  lipovka, meduňkovka, muškátovka, růžovka, šalvějovka, víčkovka, štrůdlovka…

Letní sklizeň jablek 

Sklizeň jablka průsvitného i červeného (jaká je to odrůda? – snad Český ráj) je dobré zavařit do sklenic a připravit si náplň do závinu nebo na koláče. Zavařujeme jenom nakrouhaná, lehce vymačkaná (podle odrůdy) jablíčka dobře napěchovaná do 0,7 l lahví. Zaváří se na 85 °C cca 20–25 min.

Z vymačkané šťávy vaříme sirup Štrůdlovku – ochuceno skořicí a hřebíčkem – výborný do vánočního čaje.

Křížaly

Při úrodě českých panenských jablíček sušíme, sušíme, sušíme. Odrůda je drobnější, výborná právě na sušení i uskladnění.

Dobrá zkušenost je se sušičkou Domo, pobere cca 60 jablíček, sušení trvá cca 14 hodin. Chrastivé křížaly uzavíráme do lahví se šroubovacím víčkem. Je dobré utěsnit lahev ještě fólií (pod víčko), pokud si z obchodu s nákupem přineseme potravinového mola, jistě křížaly najde a znehodnotí.

Základ na rajskou

Dobře zralá rajčata omýt, pokrájet na ¼, rozvařit, rozmixovat, propasírovat, co možná odpařit (zredukovat), plnit do sklenic 0,7 l, zavařit na 80 °C cca 20 min. Základ na polévku i omáčku je připraven.

Domácí vegeta

Již několik let využíváme recept na domácí vegetu. Z publikace Babiččina spižírna nad zlato jsme převzali recept, a upravili ho na naše podmínky:

Všechno, co máme v zahradě dobrého do polévky – např. mrkev, celer, kořen i nať petržele, česnek, cibuli, pažitku, libeček – omyjeme, očistíme a nadrobno nakrájíme. Zeleninu podusíme na olivovém oleji a másle, na 4 kg zeleniny přidáme cca 500 g soli a co nejvíce zredukujeme (necháme odpařit vodu), plníme do malých skleniček se šroubovacím uzávěrem, zavařujeme cca 20 min. na 85 °C.

Kompot na koláč

Peckoviny, které jdou dobře od pecky je dobré si připravit na dobrý ovocný koláč. Pokud si např. švestky omyjeme vlažnou vodou, dobře z nich sklouzne vosková vrstva. Podle zamýšlené velikosti plechu si můžeme půlky plodů i napočítat a naskládat je slupkou nahoru do sklenic. Přidáme lžíci cukru, případně 1 hřebíček a zalijeme převařenou zchladlou vodou (cca 1 cm pod víčko). Zaváří se na 85 °C cca 20–25 minut.