Reference

Paní Kelymanová nás velmi ochotně přijala ve své přírodní zahradě. I když bylo už chladnější počasí, děti (předškolního věku) si odpolední pobyt velmi užily. Mohly si pohladit zvířátka a nakrmit je doneseným suchým pečivem. V zahradě je krásný prostor pro spontánní hru, a navíc jsme si mohli zapůjčit i hru Rybolov a další autorské hry, ve kterých nebylo poražených.

J.B. a O.V., maminky

 

V přírodní zahradě Satureja jsme byli již několikrát v rámci příměstského tábora. Vždy jsme se s paní majitelkou dohodli na zaměření programu, aby co nejlépe vyhovoval zaměření tábora (včely, hry a pozorování, ruční práce apod.) a věku dětí. Děti si pobyt v zahradě vždy velmi užily, bavilo je hrát si v zahradě a ujídat ovoce a zeleninu přímo z keříčků, ze záhonků. Byly přizvány také k pečení v peci, velmi si pochutnávaly na čerstvých toustech a dalších dobrotách.

Mgr. Jiřina Bartošová, pedagog volného času

 

Přírodní zahrada Satureja slouží jako příklad zahrady na okraji města, ve které lze s úspěchem pečovat o půdu, kompostovat organický materiál a hospodařit s dešťovou vodou.

Jde o zahradu, která žije bohatým životem. Je osídlena řadou druhů ptáků a živočichů, pozorovat je možné chráněné druhy hmyzu a na včelnici život včel. Návštěvnici se mohou seznámit také s chovem domácích hospodářských zvířat. Veškeré stelivo z drobnochovu je plánovitě kompostováno. Výpěstky jsou zpracovávány podle tradičních receptů a uchovávány energeticky šetrným způsobem.

Cenný je také osvětový přínos aktivit pro různé věkové cílové skupiny – předškolní dětí, dětí mladšího i staršího věku, rodiny s dětmi i senioři.

Ing. A. K., poradce PZ, zahradnice, pedagožka

 

Přírodní zahradu SATUREJA mám moc ráda. Je to zahrada s pozitivní energií a bohatým potenciálem. Navštěvuji ji hlavně v době vegetace, a to vždy když je mi smutno nebo potřebuji načerpat energii.

Člověk si tu vždy hezky odpočine, přijde na jiné myšlenky, pohladí si kočičky, popovídá si s kachnami, dozví se spoustu zajímavostí, třebas ze života včel nebo o bylinkách, obdrží ověřený recept a když má štěstí, tak si pochutná na pizze z pravé cihlové pece.

Nejvíce miluji zalézt do některého z hezkých zahradních zákoutí a jen tak v tichu poslouchat, co se kolem mě děje.

Satureja je moje SLUNÍČKOVÁ ZAHRADA.

Háta Tamášová

 

Liebe Inka!
Schicke Dir in der Beilage meine Eindrücke des Gartens.
Bis bald Christian

Garten von Frau Kely
Beim Eintreten durch das Gartentor fühlt man sich in einem naturbelassenen Gebiet. Zwischen den verschiedenen Sträuchern und Bäumen laufen „glückliche Hühner“ herum, Enten und andere Tiere. Auf einer Bank sitzend kann man den verschiedensten Vogelgesängen lauschen.

Ich konnte mich während eines kurzen Rundganges von der Vielfalt der Obstbäume und anderen Gewächsen überzeugen und einige der süßen Früchte genießen.

Kurz gesagt: ein Garten zum Wohlfühlen, der aber auch viel Arbeit erfordert.

Christian je pravidelný nevidomý návštěvník z Rakouska s průvodcem.