Březen

 V březnu jsme už celí nedočkaví a těšíme se na jaro. Jakmile to počasí dovolí a zem rozmrzne, přeházíme kompost. Ten zralý můžeme dodat do skleníku, k  bobulovinám nebo do vyvýšených záhonů. Můžeme nasít ředkvičky a ranou mrkev. Ve skleníku můžeme umístit výsevy rostlinek, které potřebujeme předpěstovat – salát, kedlubny, některé druhy letniček.

Máme poslední příležitost k prořezání jádrovin. Pokud předáme práci odborníkům, připravíme jim dobrou svačinku.

 

Jablečná svačinka
Štrůdl pro údržbáře stromů připravíme ze zavařených nakrouhaných jablek. K pití nabídneme sirup, nebo čaj se sirupem, který jsme připravili v létě při krouhání a zavařování jablíček.

Recept na štrůdl
1 Hera nebo máslo, 1 kostka tvarohu, asi 250 g polohrubé mouky. Těsto vyválíme cca na tři čtvrtě cm, místo strouhanky pod jablíčka nadrtíme piškoty. Přidáme krouhaná jablíčka, rozinky nebo brusinky, trošku cukru (piškoty jsou také sladké) a skořice. Můžeme přidat i ořechy.

 

Příprava sirupu
Pokud jsou jablíčka, která během léta krouháme na zavařování, šťavnatá, přebytečnou šťávu slijeme. Přecedíme a uvaříme sirup – na 1l vymačkané šťávy přidáme 1kg cukru a  1 čajovou lžičku kyseliny citronové – svaříme, horké plníme do lahví, nezavařuje se.

Fialky
Kvetoucí meruňka
Primabella
Zavařená jablka na štrůdl


Duben

Duben  už za kamny nebudem – to si určitě říkají všichni nedočkaví zahradníci.

Během zimy si jistě vytvořili osevní plány a už teď víme, že se to prostě nedá všechno stihnout. Když si pohlídáme fáze Měsíce aspoň u červené řepy a přímého výsevu rajčat, bude úspěch náš. Přímý výsev rajčat se vyplatí ve skleníku (pokud jsme to již neudělali v březnu – je nejvyšší čas). Rostliny nepřeruší svůj růst při přesazování, tento postup se osvědčil i ve studeném pařeništi.

Naprostou jistotou jsou rajčata Primabella, která nepodlehnou plísni (2020, 2021). Jejich plody jsou drobnější, ale vijany se rozdvojují a plodí bohatě. I jejich chuť je jasně rajčatová a sladká.

Jedinečně se z přímých výsevů daří také ostálkám (cíniím), ve stejném čase můžeme vysít i len, krásenky, včelník moldavský, saturejku, afrikány. Přímým výsevem můžeme doplnit podzimní samovýsev šalvěje zahradní – zajistíme si tím její kvetení po celé léto.

K červené řepě patří fenykl, také teď je čas na jeho výsev. Fenykl je pylodárný, hmyz v zahradě ho miluje, jenom včelky dávají přednost jiným rostlinám.


Červená řepa ve sladkokyselém nálevu

2 kg vařené oloupané červené řepy
1 l vody
0,3 l  8% octa
100g cukru
1 lžička soli

K tomuto základnímu nálevu doporučujeme přidat vrchovatou lžičku semínek fenyklu – vše svařit a zalít nakrájenou vařenou řepu ve skleničkách. Zašroubovat víčka a zavářet cca 20 min při teplotě 85°C.

Zdroj: https://recepty.vareni.cz/cervena-repa-ve-sladkokyselem-nalevu/

Vyvýšené záhony
Ředkvičky
Pažitka
Housenka otakárka

 

Květen

Po 15. květnu, když i kuchařka zmrzlých mužů Pankráce, Serváce a Bonifáce  paní Žofie  mrkne souhlasně očkem, že už mrznout nebude, zasázíme všechno, co jsme doposud piplali v teple. Stane se, že v některém roce „zmrzlíci“ vůbec nepřijdou a v květnu už budeme muset hodně zalévat, abychom pomohli malým rostlinkám okurek dosáhnout na opory a čekat na klučičí i holčičí květy. V takovém případě můžeme první okurky v teplejších oblastech sklízet už na Medarda.

Koncem měsíce začne kvést léčivý černý bez, z jeho květů si můžeme uvařit výborný sirup  bezovku. 
Výborný sirup můžeme po celou sezónu připravit také z nati fenyklu, tzv. fenyklovku. Pěstování naťového fenyklu přináší další bonusy – semínka do nálevu na červenou řepu a někdy se podaří přilákat i otakárka fenyklového. Stejně postupujeme při vaření lipovky a meduňkovky.

Zázračný černý bez

Asi polovinu 10 litrového hrnce zaplníme bezovými květy, které jsme sklidili na místě, které považujeme za „čisté“ (není tam prašná silnice, na květech nejsou mšice). Květy zalijeme 5 litry horké vody, přikryjeme utěrkou nebo pokličkou a necháme do rána stát. Ráno všechno přecedíme a na litr tekutiny přidáme 1 kg cukru a čajovou lžičku kyseliny citronové.

Svaříme, horké plníme do lahví (v lahvi může čekat snítka levandule) se šroubovacím uzávěrem. Z uvedeného množství bude přesně 10 lahví o objemu 0,75 l. Povážeme, označíme a uklidíme do spíže.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA
Zelené třešničky
Vistárie
Dřevitá pivoňka
Květ kdouloně